Gradina bio

Planuri pentru gradina fara sapare – partea I

Asa cum mentionam si in aceste doua articole Un petec de pamant – raiul fiecaruia pe pamant si Gradina fara sapare, cat si continuarea acestui articol in postarea Planuri pentru gradina fara sapare II, am inceput la casuta noastra de la tara, un micut proiect de gradina fara sapare cu multe plante companion, care va fi o combinatie cu diverse elemente din permacultura, forest garden, lasagna garden si altele.

Chiar daca iubesc sa gradinaresc de la o varsta frageda, avand beneficiul la oras chiar de mic copil sa am o gradina mare, totusi cand vine vorba de gradina fara sapare si toate conceptele noi, suntem la inceput, avem multe de invatat si in masura timpului disponibil, o sa va mai povestim cum merg lucrurile. Vom incepe cu pasi mici, fiindca si asa stim ca va fi destul. Este deja o livada batrana care necesita multa munca, cat si multe plante medicinale. Pe langa toate, am plantat toamna trecuta peste 100 de copaci fructiferi si cam 70 de arbusti si vita de vie, plus multe plante aromatice perene.

Chiar daca ar fi ideal, nu vom putea fi zilnic acolo si nu vom avea pentru inceput un solar in care sa ne incepem rasadurile, chiar daca visam la un solar ingropat in pamant precum cel de mai jos numit Walipini, care nu necesita incalzire iarna. Este o poza gasita pe internet, ca sa va dati seama cum arata o astfel de sera care poate produce tot anul.

Pana vom planta in solar mai este si pana atunci, de la distanta in timpul anotimpului rece, ne vom planui gradina pentru urmatorul an. Va dau exemplu ca sa vedeti cum am planuit 2 straturi. De ce ceapa pe margini? Fiindca inca nu este ingradit si suntem vizitati de caprioare, iepuri si alte vietati curioase, gata sa guste orice frunza noua aparuta.

Plantele cu miros puternic sau altele care nu le sunt pe plac, le tin departe si aici am putea enumera doar cateva:

  • Nasturium
  • Rucola
  • Salvia
  • Pelin
  • Lavanda
  • Oregano
  • Columbine
  • Cimbrul
  • Codita soricelului
  • Roinita (invaziva)
  • Hreanul (invaziv)
  • Leusteanul
  • Patrunjelul
  • Hasmtuchi
  • Mararul
  • Coriandrul
  • Mustarul
  • Rozmarinul
  • Busuiocul
  • Muscari
  • Narcisele
  • Crizantemele
  • Macii
  • Lumanarica
  • Sunatoarea
  • Valeriana
  • Patlagina
  • Spanz sau Hellebores
  • Goldenrod – o familie mare de plante (invazive)
  • Usturoiul si leurda (ultima necesita umbra)
  • Ceapa si toate soiurile din aceasta familie (chives si altele)
  • Geranium salbatic (invaziva)
  • Vinca Major Vareiagata (invaziva)
  • Toate soiurile de menta (invaziva)
  • Tataneasa (invaziva).

Ce ne-am pus in gand sa plantam? Tinand cont ca in articolul Gradina fara sapare mentionam ca vom planta doar legume nepretentioase, fara sa ne chinuim sa plantam rosii, ardei, vinete care au cele mai multe probleme si daunatori. Pe langa cele sadite de noi, ne vom baza mult pe plantele din flora spontana deja existente acolo, copaci fructiferi, plante aromatice etc. Vrem sa avem din belsug pentru mancat si pus pentru iarna sub forma de conserve, uscate, murate sau doar conservate in sare mare de ocna (verdeturile, frunzele de vita tinere etc).

Asadar, am sa va fac o lista cu ce ne-am dori noi sa plantam. Nu vom plata tot odata, ci dupa cum am spus, o vom lua cu pasi marunti. Vom alege plante perene in mare parte dar vom avea si plante anuale. Multe plante perene din cele de mai jos, sunt deja in pamant de asta toamna, transplantate de la gradina noastra din oras unde totul devenise foarte aglomerat in ultimii anii.

  • Multe plante aromatice: fenicul, marar, cimbru, maghiran, patrunjel, salvie, oregano sau sovarv, levantica, menta cat mai multe soiuri, menta indiana, nasturium, musetel, leurda si roinita, calomfir, plus multe altele.
  • Multe plante in mare parte comestibile care vor avea si rol protector pentru daunatori dar si pentru polenizare in special. Dorim sa avem un spatiu prietenos pentru albine, fluturi, hummingbird moths si alte insecte care se hranesc cu polen. Acestea ar putea fi: craitele, galbenelele, nalba, nasturium, floarea soarelui, mazarea salbatica, napi, limba mielului, papadii, trifoi, vetrice, echinaceea si codita soricelului pe care le avem, plus altele. Aici gasiti o lista cu o parte din ele cat si aici. Voi mai completa mai jos cu alte plante comestibile considerate buruieni.
  • Fructe de padure: capsune si zmeura care rodesc de doua ori pe an, mure sunt din belsug, agrise rosii si albe, coacaze albe, rosii si negre, coarne si macesi avem deja, catina (veti avea nevoie de doua plante, una dintre ele avand rol polinizator), lonicera, aronia, porumbele, merisoare, mahonia etc.
  • Copaci fructiferi cat de multi se poate, dar in asa fel incat in fiecare luna sa avem fructe. Am decis sa cumparam soiuri vechi romanesti, rezistenti la inghet, seceta si cat mai multe boli. Avem deja pruni, meri, peri, nuci, corni si aluni, castane. Pe langa toate am luat pentru incercare si 2 soiuri tropicale care rezista la inghet cum ar fi paw-paw si kaki. Avem emotii cu cei tropicali, ii protejam cat putem si vedem ce va fi.
  • Vita de vie de mai multe soiuri, aleasa in asa fel incat sa fie rezistenta la inghet, seceta si cat mai multe boli.
A photograph by Raoul Pop
  • Ceapa uscata, ceapa perena egipteana, ceapa perena galeza, ceapa de tuns perena si praz peren,
  • Usturoi verde pentru salate si capatani uscate pentru iarna,
  • Kale de mai multe soiuri si altele din familia verzei: conopida, broccoli, varza rosie si alba etc.
  • Castraveti, dovlecei, zucchinii, dovleci de toamna,
  • Ridichi de primavara si toamna,
  • Napi si cat mai multe radacinoase, cum ar fi si brusturele care este din belsug acolo. Radacina lui pe timp de iarna se poate recolta si se fierbe sau caleste in tigaie, plus multe altele.
  • Bob, fasole, mazare, naut, linte,
  • Gulii rosii si albe,
  • Sfecla rosie sau de alte culori,
  • Morcovi, pastarnac si telina,
  • Mai multe soiuri de macris,
  • Loboda rosie si alba,
  • Rubarb,
  • Limba mielului,
  • Stevia pentru supa dar si soiul pentru sucuri,
  • Swiss chard si alte plante pentru frunze pe care le folosim in salate, sucuri sau mancaruri gatite pentru vara sau iarna,
  • Porumb soi vechi romanesc pentru fiert,
  • Asparagus despre care stim ca este peren cat si alte plante perene rezistente,
  • Cat si multe plante comestibile sau medicinale perene sau anuale pe care inca nu le avem. Le-am luat de la Seminte pentru viitor si acestea ar fi doar o parte din plantele interesante aflate pe lista:
    • salsifiu cultivat pentru radacini,
    • crizantema comestibila,
    • cebare cu frunze comestibile dupa inghet,
    • angelica norvegiana de la care se consuma semintele, frunzele tinere si radacina,
    • crusatea – „plantă perenă, foarte amară, inflorescență comestibilă,
    • plantă capcană „dead end trap” pentru molia verzei”,
    • hasmatuki – „plantă bianuală care se autoînsămânțează ușor, pentru frunze primăvara devreme”,
    • gusa porumbelului de la care folosim frunzele,
    • skirret – „legumă perenă uitată în vestul Europei, utilizata înaintea răspândirii păstârnacului. Se consuma: rădăcina (cu gust asemanator păstârnacului), frunzele tinere, semințele, răsadul în excess pentru că se autoînsămânțează.”
    • Crosne – plantă perena, alternativa a cartofului care pot fi consumati cruzi sau gatiti.
  • Lista poate continua, insa spre asta dorim sa ajungem. Va las mai jos o definitie a gradinii padure la care visam cat si acest link dar si acest link, ca si informatii de inceput. Nu uitati ca informatii in plus sunt din belsug pe Google si YouTube.

O sa ma intrebati de unde ne luam semintele, rasadurile sau copaceii. Ei bine, de la batranele din piata si online de prin alte tari sau de la urmatoarele surse, de unde ne luam semintele romanesti si plantele rare perene, chiar si rasaduri in sezon. Poate nu toate sunt surse ideale, insa eu ma bucur ca exista si acestea. La multi am gasiti seminte rare de soiuri vechi romanesti sau plante comestibile din flora spontana, pe care nu le gasesti prin alte parti. In plus, semintele au putere, adica le poti ulterior recolta semintele de la plantele mature. Semintele din supermarket, nu pot genera seminte pentru viitoare generatii de plante. Sunt facute intentionat slabe sau modificate genetic, ca sa te forteze sa le cumperi anual.

Sunt diverse banci de seminte in tara care ofera cateva seminte gratuite pe an la toti cei care cer. De asemenea, participa la diverse targuri locale si trebuie urmariti. Mai jos cateva link-uri cu site-uri de unde am cumparat copacei care sau prins, chiar si in perioada de seceta. Nu pot garanta pentru nimeni, insa noi am avut o experienta buna si ne-au ajutat si cu sfaturi.

Va urma si partea II.

7 gânduri despre „Planuri pentru gradina fara sapare – partea I

  1. Bună ziua d-na Ligia,

    Am o mare rugăminte la dvs. Ajutați-mă vă rog cu un sfat(o părere) referitor la germinarea semințelor. Am cumpărat semințe de broccoli speciale ptr germinat, dar în urma celor 3 udări/zi jumătate din ele nu germinează deloc iar cele germinate sunt micuțe de 3-4 mm. Menționez că le țin o noapte la înmuiat (în borcan) iar în bucătărie la mine sunt aprox.24-26 grade celsius. Oare unde greșesc?

    Cu respect aștept un răspuns de la dvs.ptr.că îmi doresc tare mult să reușesc.
    Mulțumesc mult. 

    Apreciază

  2. Draga Ligia, imi poti spune te rog care sunt soiurile de pomi fructiferi rezistenti la inghet si seceta? Urmeaza sa plantam si noi copaci in livada si m-as bucura sa plantam astfel de copaci. Multumesc!

    Apreciază

    1. Buna Aura, nu au o denumire speciala, sunt cateva site-uri din Romania care au o categorie speciala numita „Soiuri vechi romanesti” si de acolo am luat, insa de asta toamna este stocul epuizat. La ei pe site se fac comenzi vara si toamna devreme si primavara ti le pot trimite sau pana in noiembrie.

      De asemenea, am mai luat copaci altoiti cu soiuri vechi romanesti care la fel, nu au denumiri ci doar i-am cumparat de la cineva local, care vinde la scara mica, nu are site sau culturi mari. Din piata n-am luat, fiindca nu ma incred in ei. In trecut am luat in piata de la oameni care vand copaci, insa au iesit altceva, deci m-au inselat si au vandut altceva.

      Iti scriu in privat site-ul de unde iau eu copaci. Mult spor!

      Apreciază

Comentariile sunt închise